چگونه ویندوز خود را در مقابل باج‌افزار WannaCry ایمن کنیم؟

WannaCry Ransomware باج‌افزار خطرناک این روزها

یکی از داغ‌ترین خبرهای این روزها، شیوع باج‌افزاری به نام WannaCry Ransomware است که صدمات سنگینی به بسیاری از کاربران تحت ویندوز وارد کرده است.

این باج‌افزار که به WannaCry شهرت یافته است، فایل‌های رایانه کاربر را رمزگذاری می‌کند و همانظور که از اسمش مشخص است، تنها در ازای پرداخت مبلغی آن هم به مدت یک هفته، رمز صحیح را برای کاربر ارسال می‌کند. در طول این یک هفته، در صورتی که کاربر مبلغ را پرداخت نکند، اطلاعات شخص برای همیشه قفل‌ خواهند شد و غیرقابل استفاده خواهند ماند.

عملکرد این ویروس به‌گونه‌ای است که اگر تنها یک رایانه در شبکه آلوده شود، به سرعت به دنبال دیگر رایانه‌های آسیب‌پذیر می‌گردد و آن‌ها را نیز آلوده می‌کند.
مایکروسافت در این مورد گفته است:

عملکرد این کرم رایانه‌ای به‌گونه‌ای است که در شبکه به دنبال ویندوزهایی می‌گردد که آپدیت مایکروسافت را برای رفع باگ EternalBlue دریافت نکرده باشند و آن‌ها را آلوده می‌کند. در همین حال، با اسکن آدرس‌های آی پی در اینترنت سعی می‌کند دستگاه‌های آسیب‌پذیر را بیابد و خود را تکثیر کند که این عمل منجر به ترافیک سنگینی در سرور SMB از سوی هاست‌های آلوده می‌شود.

در ادامه به آموزش جلوگیری از ورود این باج‌افزار در ویندوز می‌پردازیم:

چگونه ویندوز خود را در مقابل باج‌افزار WannaCry ایمن کنیم؟

این ویروس از طریق سرور SMB وارد سیستم کاربر می‌شود که به راحتی می‌توانید با  غیرفعال کردن این خصوصیت ، از ورود باج‌افزار به سیستم جلوگیری کنید.

برای غیرفعال کردن این گزینه به کنترل پنل بروید و وارد بخش Programs and Features شوید، سپس مانند تصویر زیر عمل کنید و تیک مربوطه را بردارید و آن را غیر فعال کنید.

چگونه ویندوز خود را در مقابل باج‌افزار WannaCry ایمن کنیم؟

چگونه ویندوز خود را در مقابل باج‌افزار WannaCry ایمن کنیم؟

اگر از ویندوزی استفاده می‌کنید که دیگر از طرف مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود، حتما پچ MS17-010 را که برای مقابله با ‌EternalBlue منتشرشده است را نصب کنید، برای دانلود این فایل می‌توانید از این لینک استفاده کنید. دیگر ویندوزها کافی است به آخرین آپدیت بروزرسانی شوند.

از دیگر راه‌هایی که ممکن است این باج‌افزار به سیستم شما منتقل شود، ایمیل است. بهتر است برای جلوگیری از ورود این ویروس بر روی لینک‌های مشکوک کلیک نکنید و فایل‌های ضمیمه شده به این ایمیل‌ها را دانلود نکنید.

همچنین از فایل‌های خود بک آپ تهیه کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکلی بتوانید سیستم خود را به حالت قبل برگردانید و آنتی‌ویروس خود را همیشه آپدیت نگه دارید.

منبع
زومیت